Xseca00
Porovnání různých strategií leteckého dopravce
V simulaci se budou pohybovat stroje různých leteckých dopravců sledující různé strategie pohybu mezi městy tvorby leteckých linek. Cílem simulace je porovnat strategie s ohledem na generovaný zisk.
Zadání
Název simulace: Porovnání různých strategií leteckého dopravce
Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2014/2015)
Autor: Bc. Alois Sečkár
Typ modelu: Multiagentní
Modelovací nástroj: NetLogo
Parametry
- mapa obsahuje několik
náhodně generovanýchEvropských měst (město určuje geografická pozice, velikost a index atraktivity) - města v čase náhodně generují cestující (roli hraje velikost výchozího města a atraktivity destinace)
- mezi městy se pohybují letadla...do letadla nastoupí cestující se zájmem letět do příští destinace
příští destinaci si letadlo vybírá dle různých strategií (stálá linka mezi dvěma městy, naplnění kapacity, let do největšího města, let do nejbližšího města, let do nejatraktivnějšího města, apod.)- letadla se pohybují po daných linkách, které generuje umělá inteligence
- náklady na let jsou určeny vzdáleností, letadla mají fixní náklady na údržbu (všechna letadla jsou stejná)
- příjem je generován cestujícími, cena letenky se odvíjí od vzdálenosti (přímá úměrnost) a atraktivity destinace (nepřímá úměrnost)
- linky dynamicky v čase vznikají a zanikají...umělá inteligence uvažuje při tvorbě potenciál linky (odvislý od počtu cestujících, vzdálenosti a ceny letenky), při rušení spoje rentabilitu
- společnost má domovské město, ze kterého vede své linky
- UI reprezentující letecké společnosti sledují různé vzorce chování...zaznamenávají se hospodářské výsledky jednotlivých firem...vítězí společnost s největším ziskem po odsimulování určitého období
Výstupy práce
Výstupem simulace bude porovnání přístupů z hlediska dosaženého zisku při několika iteracích.
- Pěkný nápad, ale chtělo by to přiblížit jej realitě, aby výstupy byly k něčemu dobré. Moje návrhy: nepracovat s městy náhodně generovanými, ale s reálnou mapou - tím by se zároveň dalo pracovat s reálnými počty cestujících, atraktivitou destinace, případně sezóností, apod. Dále: letadlo si asi nevybírá destinaci, ale je tam vedena linka (normální či názkonákladová) nebo spoj (charter). Náklady na let nejsou dány jen vzdáleností (palivem), ale i atraktivitou destinace - konkurencí. To je mimochodem jeden prvek, kterž byste mohl zkoumat - jak se bude vyvíjet konkurence na různých linkách. Může se Vám stát, že některé linky budou přecpané, jiná města zůstanou naopak bez spojení. Atd. Netvrdím, že tam musíte implementovat vše zmíněné přesně jak jsem psal nebo že tam naopak nemůžete řešit ještě něco jiného, ale zkuste to prosím promyslet zhruba tímto směrem. Bude to trochu náročné na získání podkladových dat, ale to už k tomu patří. Tomáš 15:15, 12 May 2015 (CEST)
- Skutečná města souhlasím, vyberu tedy pár Evropských metropolí a dohledám data. Rozdělení normální/lowcost dává smysl, řešit paralelně pravidelné linky a chartery mi připadá trochu složité, ale pokud to bude požadavek, zvládnu to. Jen si teď moc nedovedu představit ten vliv atraktivity (konkurence) na náklady na let. A taky - jakým způsobem vytvářet ty linky? Jak uchopit implementaci té umělé inteligence, která bude linky dynamicky vytvářet/rušit? Alois Sečkár 21:51, 12 May 2015 (CEST)
- To co jsem tam psal, byly jen nápady. Souhlasím asi s Vámi, že v modelu, jaký navrhujete, striktní rozdělení normální/low cost/charter asi nemá smysl, ostatně i v realitě neexistuje ostrá dělící čára. U toho vlivu atraktivity na náklady byla moje chyba, měl jsem na mysli ceny (letenkz do frekventovaných destinací bývají levnější kvůli konkurenci). Nicméně, paradoxně i vliv atraktivity na náklady existuje a to v ceně letištních slotů. Velká, plně koordinovaná letiště s velkým provozem mají striktně rozdělené časy a dostat se tam s dalšími linkami bývá pro aerolinky obtížné a nákladné. To je ale vliv, který asi můžete zanedbat.
- Co se týče implementace těch linek, to už je na Vás. :-) Nicméně dovedu si např. představit, že budete nějak kalkulovat poptávku v jednotlivých městech (zvažte, zda bude dynamická třeba v průbehu dne, týdne... nebo ne). Vznik poptávky Vám asi vytvoří obchodní příležitost, která tam bude lákat dopravce, kteří na ní něco vydělají - čím více jich na dané lince bude, tím méně. Když na ní budou prodělávat, začnou z linky odcházet. Také prosím vezměte v úvahu, že nasazení letadel jedné společnosti musí mít nějakou teritoriální logiku. Zkuste tedy prosím my3lenku ještě dopracovat a určitě se dohodneme. Tomáš 00:27, 16 May 2015 (CEST)
- Ok, teď to už snad chápu. Ještě jsem tedy trochu doplnil zadání a pokusím se simulaci zpracovat co nejobsáhleji. Mohu tedy považovat téma za schválené? Alois Sečkár 22:42, 17 May 2015 (CEST)