SnakeEvolution
Simulácia evolúcie neurónovej siete, ktorej cieľom je naučiť sa hrať klasickú hru Snake.
Autor: Michal Štefaňák
Popis
Pôvodná hra Snake vznikla už v roku 1976. Zaujímavé je že pôvodná verzia bola pre dvoch hráčov. Jednoduchosť a chytľavý koncept túto hru spopularizovali až sa jej najpopulárnejšia varianta dostala v roku 1998 na mobilné telefóny Nokia. Túto verziu už väčšina ľudí dobre pozná. Na malej statickej, väčšinou štvorcovej obrazovke hráč ovláda hada, s ktorým zbiera jedlo po, ktoré sa náhodne objavuje na mape. Zjedením jedla had rastie a zaberá väčšiu časť mapy. S každým získaným jedlom hráč dostane bod, had narastie a hra je ťažšia, pretože hráč s hadom nemôže naraziť do do svojeho chvostu, alebo do steny a miesta je stále menej a menej. To si vyžaduje chvíľu praxe a určitú známku stratégie ako hru hrať. Bežný hráč sa takéto jednoduché pravidlá rýchlo naučí a dosiahne celkom zaujímavý výsledok. No čo keby sme to chceli naučiť len pár neurónov? Dokáže sa pár neurónov naučiť zbierať body v tejto klasickej hre, alebo je na to potrebné človeka? To sa dozvieme v tejto práci.
Definícia problému
Aby sme pár neurónov (ďalej už neurálnu sieť) naučili hrať hru Snake, môžeme použiť množstvo metód ako napríklad posilované učenie, alebo evolučný algoritmus. Práve evolučný algoritmus som sa rozhodol použiť, pretože cieľom práce je niečo simulovať a simulovať evolúciu znie dobre. No evolučný algoritmus je potrebné správne nastaviť. Obsahuje veľké množstvo parametrov, ktorých nastavovaním sa dá evolúcia posúvať správnym smerom a meniť rýchlosť tohoto posúvania.
Cieľ
Práca má dva ciele, jeden ofociálny a jeden neoficiálny.
- Oficiálny cieľ práce je zistiť najvhodnejšie nastavenie parametrov evolučného algoritmu, aby sme urýchlili učenie neurónovej siete.
- Neoficiálny cieľ práce - môj súkromný cieľ je vycvičiť agenta, ktorý stabilne dosiahne aspoň skóre 10 a nebude to vyzerať ako náhodné zbieranie bodov.
Metóda
Ako už bolo spomínané, práca bude využívať evolučný algoritmus, aby simulovala evolúciu neurínovej siete. Pre tento účel budem používať programovací jazyk Python. Ten ponúka množstvo knižníc, ktoré k tomu môžem využiť. Pre prácu s maticami váh neurónovej siete knižnicu Numpy. Pre interpretovanie výsledkov a vykresľovanie grafov knižnicu Matplotlib. A v neposlednom rade pre (nie tak dôležité, ale pre mňa veľmi dôležité) zobrazenie hry knižnicu Tkinter.