Binomické rozdělení

From Simulace.info
Revision as of 18:38, 1 June 2023 by Petj22 (talk | contribs) (Created page with "{{DISPLAYTITLE:Binomické rozdělení}} Přemýšleli jste někdy o tom, jak předpovědět počet úspěchů v sérii nezávislých pokusů? Nebo jste možná zvědaví na pr...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Přemýšleli jste někdy o tom, jak předpovědět počet úspěchů v sérii nezávislých pokusů? Nebo jste možná zvědaví na pravděpodobnost dosažení konkrétního výsledku v sekvenci otázek s odpověďmi ano/ne? Pokud ano, hovoříme v podstatě o binomickém rozdělení, které se vztahuje k binomickým experimentům (tj. s binárními výsledky). Binomické rozdělení je důležitým konceptem v oblasti datové vědy a často se používá v rámci podnikových aplikací.

Úvod

Pravděpodobnostní rozdělení pro experiment s mincí. Počet pokusů n = 10 a pravděpodobností úspěchu (pád orla při jedním hodu) p = 0,5. [1]

Přemýšlejme o následujících experimentech a náhodných veličinách:

  1. Házíme 10krát mincí. Označme X.png počet kolikrát padne orel.
  2. Stroj vyrábí díly a některé z nich jsou vadné. Označme X.png jako počet vadných dílů ze 100 z nich náhodně vybraných.
  3. Z celkového počtu pacientů trpících konkrétním onemocněním 35 % zažije zlepšení díky určitému léku. U následujících 1000 pacientů, kterým je podán ten samý lék, označme X.png jako počet pacientů, kteří zpozorují zlepšení.
  4. Test obsahuje 10 otázek s více možnými odpověďmi, každá s čtyřmi možnostmi, a vy hádáte u každé otázky. Označme X.png jako počet správně zodpovězených otázek.

Každý z těchto náhodných experimentů si lze představit jako soubor opakovaných náhodných pokusů: 10 hodů mincí nebo třeba 1000 pacientů užívajících lék. Náhodná veličina X.png je počet pokusů, které splňují určité kritérium. Výsledek každého pokusu buď splňuje kritérium, nebo ne; proto lze každý pokus shrnout jako „úspěch“ nebo „neúspěch“. Například v experimentu s testem je pro každou otázku pouze jedna kombinace možností, která je správná, a tedy považována za úspěch.

Termíny „úspěch“ a „neúspěch“ jsou pouze označení. V případě experimentu 2 je vyrobení vadného dílu označováno jako „úspěch“, protože X počítá vadné díly. Stejně dobře můžeme použít označení „A“ a „B“ nebo „0“ a „1“. [1] [2]

Citace

  1. 1.0 1.1 KUMAR, Ajitesh Binomial Distribution Explained with Examples [online]. 2023 [cit. 2023-06-01] Dostupné z: https://vitalflux.com/binomial-distribution-defined-with-10-examples/
  2. MONTGOMERY, Douglas C. Applied Statistics and Probability for Engineers [online]. 2011 [cit. 2023-06-01] Dostupné z: https://industri.fatek.unpatti.ac.id/wp-content/uploads/2019/03/088-Applied-Statistics-and-Probability-for-Engineers-Douglas-C.-Montgomery-George-C.-Runger-Edisi-5-2011.pdf