Simulace šíření násilí v komunitě

From Simulace.info
Revision as of 16:51, 12 June 2022 by Pokm09 (talk | contribs) (Created page with "{{DISPLAYTITLE:''Simulace šíření násilí v komunitě''}} '''Název simulace:''' Simulace šíření násilí v komunitě '''Autor:''' Martin Pokorný, pokm09 ''...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Název simulace: Simulace šíření násilí v komunitě

Autor: Martin Pokorný, pokm09

Typ modelu: multiagentní

Modelovací nástroj: NetLogo


Definice problému

Joshua M. Epstein se v rámci jedné ze svých prací ohledně počítačového modelování zabýval umělými společnostmi [1] a uváděl paralely mezi uměle vytvořenými společnostmi a reálnými problémy z našich společností. Jednou z možných simulací, kterou v dané práci nastiňuje je modelování násilí mezi různými komunitami na základě nesnášenlivosti skupin a počtu jednotlivců policie v daném prostředí, ale v rámci dostupných verzí této publikace není dostupné řešení tohoto problému.

Metoda:

Vytvoření simulace soužití komunit a zjistit jaký je nutný počet policistů k udržení pořádku.

Model

Prostředí

Prostředí je tvořeno domy jednotlivých členů komunit (šedá pole).

Genocide.png

Agenti

Součástí modelu je pouze jeden typ agenta – člověk. Ten je buď příslušníkem nějaké komunity v rámci prostředí, nebo příslušníkem policie. Chování agentů je založeno 3 základních parametrech: spokojenosti agenta, míře rasismu a ochotě riskovat. Hodnoty těchto parametrů byly získány z odpovědí účastníků výzkumu World Value Survey – Wave 7 [2]. Spokojeností agenta se myslí taková nálada agenta, při které je bez problémů ochoten žít ve své komunitě (Nespokojenost agenta – norm. rozdělení: st. hod 0,291, odch. 0,173 [2]). Míra rasismu vypovídá o ochotě agenta žít v blízkosti agentů, kteří jsou členy ostatních komunit (Nespokojenost agenta – norm. rozdělení: st. hod 0,164, odch. 0,014 [2]). Ochota riskovat omezuje agenta ve vypořádání se s jeho nespokojeností v komunitě na základě rasových podnětů za přítomnosti policie v okolí (Nespokojenost agenta – norm. rozdělení: st. hod 0,409, odch. 0,223 [2]).

Pohyb

Agenti, kteří jsou součástí komunit se pohybují v rámci prostředí pouze v okolí svého bydliště. Policisté se mohou pohybovat po celém prostředí.

Soužití agentů

Agenti se pohybují v rámci svých možností. Pokud míra rasismu a nespokojenosti překročí únosnou mez agenta, agent se přepne do útočného módu a vydá se zabít nejbližšího příslušníka jiné komunity a tím „zlepšit“ své okolí.

Zabití mohou zabránit pouze policisté, buď pasivně: svou přítomností v dohledu agenta v útočném módu, když nemá dostatečnou ochotu riskovat zabití policistou, nebo aktivně: pokud mají policsté útočníka v dohledu v době potenciálního útoku, tak ho zastřelí před tím než dokáže někoho zabít. Po zabití agenta je jeho dům prázdný. Do prázdného bodu se nastěhuje (je zrozen) agent, jehož komunity je v okolí domu nejvíce.

Parametrizace úlohy

communities-sizes– velikost jednotlivých komunit a počtu policistů people-radius (def.: 5) – vzdálenost na jakou se od svého domu mohou agenti vzdálit police-detection-radius (def.: 6) – vzdálenost na jakou agenti detekují přítomnost policie police-radius (def.: 12) – vzdálenost na jakou policisté reagují na potenciální vraždu kill-radius (def.: 4) – vzdálenost na kterou se mohou příslučníci komunit zabít

Výsledky (společnost čítající 420 lidí):

Společnost – 0 policistů, poměr komunit: 1/3

0-1-3.png

Společnost – 0 policistů, poměr komunit: 1/2

0-1-2.png

Společnost – 0 policistů, poměr komunit: 1/1

0-1-1.png

Společnost – 1 policistů, poměr komunit: 1/3

1-1-3.png

Společnost – 1 policistů, poměr komunit: 1/2

1-1-2.png

Společnost – 1 policistů, poměr komunit: 1/1

1-1-1.png

Společnost – 5 policistů, poměr komunit: 1/3

5-1-3.png

Společnost – 5 policistů, poměr komunit: 1/2

5-1-2.png

Společnost – 5 policistů, poměr komunit: 1/1

5-1-1.png

Společnost – 10 policistů, poměr komunit: 1/3

10-1-3.png

Společnost – 10 policistů, poměr komunit: 1/2

10-1-2.png

Společnost – 10 policistů, poměr komunit: 1/1

10-1-1.png

Společnost – 20 policistů, poměr komunit: 1/3

20-1-3.png

Společnost – 20 policistů, poměr komunit: 1/2

20-1-2.png

Společnost – 20 policistů, poměr komunit: 1/1

20-1-1.png


Závěr

Z výsledků lze vyvodit, že k udržení společnosti v rovnováze tak, aby z žádná z komunit nedosáhla velké převahy ve společnosti, je zapotřebí, aby se v ní nacházelo zhruba 5% policistů z celkového počtu osob. Je zajímavé si však všimnout, že pokud je ve společnosti vetší rozdíl mezi počty jednotlivých komunit, tyto komunity jsou bez přítomnosti stálé a drží své rozpoložení sil. Zatímco u rovnoměrně zastoupených komunit bez přítomnosti policistů získá jedna z nich převahu a tu si udrží. S přibývajícím zastoupením policistů jsou jednotlivé kultury nestálejší, než se opět ustálí na zmiňovaném počtu 5% osob na celou slopečnost.

Zdrojový kód a zdrojová data

File:Genocide.zip

Literatura

  1. Epstein, J. and Axtell, R., 1996. Growing Artificial Societies. [Cit. 12 June 2022]
  2. 2.0 2.1 2.2 2.3 Worldvaluessurvey.org. 2022. WVS Database. [online] Dostupné na: <https://www.worldvaluessurvey.org/WVSContents.jsp?CMSID=wvswave7&CMSID=wvswave7> [Cit. 12 June 2022]. Otázky: Q19, Q59 a Q69