Simulace hašení požárů hasícími vozy

From Simulace.info
Revision as of 22:52, 21 May 2016 by Tomáš (talk | contribs) (Komentáře)
Jump to: navigation, search


Simulace hašení požárů hasícími vozy

Tato simulace by se týkala simulování výjezdu hasících aut k požáru. Požáry by byly zákládány náhodně a kontinuálně, v rámci náhodného prvku. Taktéž je možnost vyzkoušet fixní nastavení požárů. Požáry by měly různou rychlost šíření, tzn. některý by se šířil rychle, některý naopak pomalu. Prostředí, ve kterém by se požáry šířily, by bylo pokryto různým povrchem a každý by měl jiné specifikace šíření. Například přes beton by se požár šířil těžce, naopak na travnatém povrchu by šíření nemělo zábrany. Další z možných povrchů může být např. písek. Hasící vozy by vyjížděly ze základny, kde by taktéž byla nádrž, ke které by se musely hasící vozy vracet v případě, že by jim došla voda. Vozy by se pohybovaly různou rychlostí a taktéž by měly různou kapacitu vody. Pokud se hasící vůz dostane do ohně, existuje šance, že dle jeho odolnosti buď v ohni shoří, či nikoliv. Pro každou simulaci bude možné nastavit počet hasících vozů, případně počet vzniklých požárů.

Zadání

Název simulace: Simulace hašení požárů hasícími vozy

Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2015/2016)

Autor: Bc. Jakub Hejduk

Typ modelu: multiagentní

Modelovací nástroj: NetLogo 5.3.1

Agenti a atributy

  • Hasící vůz
    • Rychlost jízdy (pace)
    • Množství vody (water_capacity)
    • Odolnost (durability)
  • Požár
    • Rychlost šíření (speed_of_spread)
  • Terén
    • Druh (type)
  • Nádrž

Parametry

  • Počet hasících vozů
  • Počet uhašených požárů
  • Počet aktivních požárů
  • Počet zničených/shořelých hasících vozů

Cíl/výstupy práce

Cílem práce je nasimulovat různé scénáře požárů s různými počty hasících vozů. Je možnost vyzkoušet buď náhodnou tvorbu požárů, nebo fixní nastavení požárů - scénáře. U fixních scénářů lze následně měřit, za jak dlouho různé počty hasících vozů uhasí požár. Poté optimalizovat počet hasících vozů pro fixní nastavení. Přitom sledovat na monitorech výše vypsané parametry, kolik bylo uhašených požárů, kolik ještě zbývá aktivních požárů, kolik aut bylo zničeno.

Komentáře

Prostor pro komentáře k zadání.

Problém je, že tohle téma je úplně "měkké". Pracujete s velmi subjektivními, prakticky neměřitelnými charakteristikami. V podstatě tam nemáte nic, čeho byste se mohl chytit. Čili nějakou simulaci byste z toho určitě udělal, ale nedokázal byste splnit podmínku její validity. Nemáte jak to porovnat s realitou. Tomáš (talk) 11:10, 15 May 2016 (CEST)

Změna zadání, jelikož předchozí nevyhovovalo podmínkám. Xhejj23 (talk) 23:31, 18 May 2016 (CEST)

Helejte, obecně OK, ale: jednak to není moc multiagentní. Problém je v tom, že u těch hasičských vozů není příliš moc potřeba nějakého autonomního rozhodování (na rozdíl např. od lidí utíkajících z místnosti v našem příklad Building Escape). Proto si dovedu docela dobře představit, že výsledků za určitých okolností dosáhnete i například obecnou MC simulací a možná snáze. Ale záleží hodně na tom, jak přesně by simulace vypadala.

Ale budiž. Horší je stále ještě velmi nekonkrétní zadání. Na mě to působí, že vlastně úplně nevíte, co byste potřeboval simulovat. Bude tam šíření požáru nějakými materiály, jak ale třeba bude vypadat ta oblast, atd... Máte tam třeba faktor zničení hasičských aut. To je opravdu tak častá eventualita, že je nutné ji zahrnovat do modelu? To tedy dost pochybuji. Atd.

Jinak řečeno, když jsme simulovali Building escape, tak ta simulace dokázala třeba odpovědět na otázky, jak se mění šance lidí na přežití s rostoucím počtem nouzových východů a jak se mění šance lidí na přežití s jejich počtem v místnosti, přičemž jde o čtvercovou uzavřenou místnost velikosti v reálu cca 50x50m bez vnitřních překážek. Tomáš (talk) 23:52, 21 May 2016 (CEST)