Simulace vývoje slávy kapely
Contents
Zadání
Název simulace: Simulace vývoje slávy kapely
Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2017/2018)
Autor: Luboš Tomandl, xtoml29
Typ modelu: Systémová dynamika
Modelovací nástroj: Vensim
Definice problému
Jsem členem začínající kapely. Máme za sebou několik koncertů v pražských klubech, účast na několik festivalech a soutěžích. Rádi bychom se více proslavili a tedy získali více fanoušků na sociálních sítích. Víme, že pro to musíme být aktivní, vytvářet nový obsah na sítích, koncertovat, vydávat novou hudbu a točit videoklipy. Na základě účtů na Facebooku, Instagramu, YouTube a Spotify můžeme snadno sledovat, které události a činnosti nejvíce přitáhly pozornost na naše sociální sítě. Podle těchto dat tedy můžeme nasimulovat, které aktivity mohou přispět tomu, aby se povědomí (počet sledujících) o naší kapele dále navyšovalo a co naopak nedělat (pokud najdu takové situace), aby se obliba kapely nesnižovala. Je však potřeba brát v úvahu mnoho faktorů. Členové kapely mají jen omezené finanční a časové možnosti. Aby byli ochotní vkládat své prostředky do aktivit kapely, nesmí tyto aktivity snižovat jejich celkovou spokojenost, která se dá měřit přílišnou časovou vytížeností a nadměrnými náklady. Fanoušci také nemají neomezené prostředky pro navštěvování koncertů a nakupování alb.
Metoda
Simulaci zpracovávám pomocí systémové dynamiky v programu Vensim. Tuto metodu jsme zvolili z toho důvodu, abychom mohli snadno sledovat vlivy jednotlivých faktorů a vývoj obliby kapely v čase.
Model
Simulace sleduje hlavní entitu Povědomí o kapele. Tato hodnota je sama o sobě velice těžko měřitelná. Z tohoto důvodu jsou zavedeny tři entity, na jejichž výši má Povědomí o kapele vliv a které jsou již dobře měřitelné. Jde o entity Návštěvnost koncertů, Sledovanost na sociálních sítích, Počet prodaných alb. Další důležitou entitou je Spokojenost členů, která by se také měla maximalizovat. Přes entity Finanční možnosti členů a Časové možnosti členů je však spokojenost členů snižována.
Primární hodnoty modelu
Povědomí o kapele
- co ho ovlivňuje: Množství navštívených festivalů, Počet natočených videoklipů, Počet koncertů, Počet vydaných alb
- ovlivňuje: Návštěvnost koncertů, Sledovanost na sociálních sítích.
- vzorec:(((Množství navštívených festivalů/12)*10)+Počet koncertů+((Počet natočených videoklipů/12)*5)+((Počet vydaných alb/12)*20))
Návštěvnost koncertů
- co ho ovlivňuje: Časové možnosti fanoušků, Finanční možnosti fanoušků, Povědomí o kapele, Aktivita na sociálních sítích
- ovlivňuje: Finanční možnosti členů, Spokojenost členů
- vzorec:(Povědomí o kapele/10)+(Aktivita na sociálních sítích*0.2)
Počet prodaných alb
- co ho ovlivňuje: Finanční možnosti fanoušků, Množství navštívených festivalů, Povědomí o kapele, Počet koncertů, Aktivita na sociálních sítítch
- ovlivňuje: Finanční možnosti členů, Spokojenost členů
- vzorec:(Povědomí o kapele/2)+Počet koncertů+Množství navštívených festivalů+(Aktivita na sociálních sítích*0.2)
Sledovanost na sociálních sítích
- co ho ovlivňuje: Povědomí o kapele, Aktivita na sociálních sítích
- ovlivňuje: Spokojenost členů
- vzorec:(Povědomí o kapele/5)+(Aktivita na sociálních sítích*0.5)
Časové možnosti členů
- co ho ovlivňuje: Aktivita na sociálních sítích, Počet vydaných alb, Počet koncertů, Počet natočených videoklipů, Množství navštívených festivalů
- ovlivňuje: Spokojenost členů
- vzorec:-((Aktivita na sociálních sítích*0.2)+((Množství navštívených festivalů*2)/12)+(Počet koncertů)+((Počet vydaných alb*10)/12)+((Počet natočených videoklipů*5)/12))+5
Finanční možnosti členů
- co ho ovlivňuje: Počet vydaných alb, Počet koncertů, Počet natočených videoklipů, Množství navštívených festivalů, Počet prodaných alb, Návštěvnost koncertů
- ovlivňuje: Spokojenost členů
- vzorec:((Počet prodaných alb*250)+(Návštěvnost koncertů*100))-(((Počet vydaných alb*50000)/12)+((Počet natočených videoklipů*10000)/12)+((Množství navštívených festivalů*1000)/12))
Spokojenost členů
- co ho ovlivňuje: Finanční možnosti členů, Časové možnosti členů, Návštěvnost koncertů, Počet prodaných alb, Sledovanost na sociálních sítích
- ovlivňuje:
- vzorec:IF THEN ELSE((Časové možnosti členů>0):AND:(Finanční možnosti členů>0),(Časové možnosti členů*10)+((Finanční možnosti členů/100)*2)+(Návštěvnost koncertů*0.5)+(Počet prodaných alb*0.7)+(Sledovanost na sociálních sítích*0.2),(Časové možnosti členů*Finanční možnosti členů))
Operativní hodnoty modelu
Množství navštívených festivalů
- ovlivňuje: Finanční možnosti členů, Časové možnosti členů, Povědomí o kapele, Počet prodaných alb
- hodnota:
Počet natočených videoklipů
- ovlivňuje: Finanční možnosti členů, Časové možnosti členů, Povědomí o kapele
- hodnota:
Počet koncertů
- ovlivňuje: Časové možnosti členů, Povědomí o kapele, Počet prodaných alb
- hodnota:
Počet vydaných alb
- ovlivňuje: Finanční možnosti členů, Časové možnosti členů, Povědomí o kapele
- hodnota:
Časové možnosti fanoušků
- ovlivňuje: Návštěvnost koncertů
- hodnota:
Finanční možnosti fanoušků
- ovlivňuje: Návštěvnost koncertů, Počet prodaných alb
- hodnota:
Diagram kauzálních smyček
Diagram stavů a toků
Výsledky
Ve výsledcích byly operativní proměnné nastaveny dle našeho divadelního spolku, a sice takto:
- Plat - 2 (průměrný plat)
- Počet zkoušek - 20
- Vztahy v divadelním spolku - 3 (kamarádi)
- Znalost diváků - 3 (povědomí o hře)
- Dostupnost divadla - 3 (0,5-1 hodina cesty)
- Vybavení - 2 (standardní vybavení)
- Slevy - 2 (standardní slevy)
Z následujícího výstupu je patrné, že atraktivita našeho divadelního spolku se nachází v kladných hodnotách, má stoupající tendenci a v dlouhodobém hledisku se drží v kladné vyhovující hodnotě.
A z tohoto výstupu je patrné, co kladně a pozitivně ovlivňuje atraktivitu divadelního spolku.
A z následujícího obrázku lze vidět vývoj zisku. Na začátku není žádný zisk (naopak, náklady převažují, takže se nacházíme v záporných hodnotách). Za začátku je třeba investovat finance do pronájmu sálu, rekvizit, kulis, práv apod. S následnými představeními stoupají tržby s příchozími diváky a tím i zisk, který se nakonec dostává do kladných hodnot.
Závěr
Simulace popisuje chod jednoduchého divadelního spolku a zejména nastiňuje hlavní faktory, které ovlivňují potenciální diváky v návštěvě divadla a divadelního představení. Zjistili jsme, jaké požadavky zákazníci na divadelní spolek kladou a co preferují při výběru divadelní hry. Překvapivě to není cena, kterou bych očekávala na prvním místě preferencí, ale zejména výkon herců a dále způsob zpracování. Dalším překvapením jsou kladné reference, které se dostaly na třetí pozici, a za nimi následuje cena vstupenky. Nakonec je zde i vidět vývoj zisku.
Tato simulace může pomoci nejen divadelním spolkům, ale dalším souborům v oblasti výkonného umění, kteří řeší ve většině případů stejný problém, a to, jak dostat co nejvíce diváků na vystoupení. V obměnách simulace může také posloužit dalším odvětvím, zejména v obchodu.
Reference
1. Bc. Martin Šverák, Atraktivita pekárny, Viděno: 7.6.2017 [online], Dostupné z: http://www.simulace.info/index.php/Atraktivita_pek%C3%A1rny
2. MILDEOVÁ, Stanislava a Viktor VOJTKO. Systémová dynamika. Vyd. 2., přeprac. V Praze: Oeconomica, 2008. ISBN 978-80-245-1448-2.