Difference between revisions of "How to deal with the simulation assignment/cs"
(Created page with "{{DISPLAYTITLE:Jak na simulace}} Jednou z Vašich klíčových studijních povinností je odevzdání simulace. Téma si sami zvolíte, stejně jako metodu a nástroj, který ...") |
(No difference)
|
Revision as of 22:47, 6 June 2012
Jednou z Vašich klíčových studijních povinností je odevzdání simulace. Téma si sami zvolíte, stejně jako metodu a nástroj, který budete používat. Může jít o jakékoliv z námi používaných prostředí (Excel, Simprocess, NetLogo, Vensim).
Zadání
Ve stanoveném termímu musíte na fórum zadat návrh svého zadání, které by mělo obsahovat:
- Co budete simulovat
- Cíl simulace (co je předmětem Vaší analýzy - čili nikoliv "nasimulovat továrnu na vzducholodě", ale za jakým účelem je situace vytvářena, jaký problém má řešit).
- Použitou metodu a prostředí
My Vám téma schválíme (nebo taky ne).
Vzhledem k rozdílné náročnosti budou na práce v některých prostředích (např. v Simprocessu) kladeny vyšší požadavky (zejm. na formální stránku věci) než na jiné (např. v NetLogu). Pro Simprocess požadujeme, aby se simulovalo skutečné prostředí s reálnými parametry (např. existující firma). U agentních simulací si po dohodě dovedeme představit i díla, která nejsou přímo simulací, ale implementací nějakého agentního přístupu (např. agentů řízených užitkem, apod.).
Dovolujeme si upozornit, že vzhledem k určitým styčným bodům našeho předmětu s předměty jinými, jsme v kontaktu s kolegy, kteří tyto předměty učí (zejména pak s kolegou Burianem a kolegyní Mildeovou, aj.). Není možné odevzdat simulaci, kterou jste už odevzdali u nich (ani upravenou). Pokud na něco takového přijdeme, bude to považováno za podvod a hodnoceno známkou nevyhověl. Bohužel, ne každý tyto předměty absolvoval a není možné, aby někdo měl podmínky jednodušší než ostatní. V případě, že chcete na nějakou svou stávající práci navázat, ozvěte se, zkusíme se nějak dohodnout. Přínos musí být nicméně natolik zásadní a rozsáhlý, že musí vyžadovat přinejmenším stejné úsilí a čas, jako kdybyste tvořili novou simulaci zcela od začátku.
Práce
Práce bude mít formát výzkumné zprávy. Pozor! Vlastní kód simulace je samozřejmě klíčovou součástí Vaší práce, ale nikoliv jedinou. Cílem simulace je řešení problému, o kterém musíte napsat výzkumnou zprávu. Vlastní simulace je jen nástrojem řešení (a součástí takové zprávy).
Hrubá osnova zprávy by měla vypadat zhruba následovně:
- Definice problému - popis situace, kterou řešíte (tj. zadání)
- Metoda - diskuse možností řešení, výběr metody a prostředku (metod a prostředků) řešení, zdůvodnění výběru (jinými slovy, proč to chcete řešit tak, jak to chcete řešit, jaké jsou jiné alternativy a proč je ta Vámi zvolená pro tuto úlohu nejvhodnější)
- Detailní popis modelu, včetně parametrů, oborů hodnot, schémat, omezení modelu, apod. Popis musí být natolik detailní, aby podle něj bylo možné experiment zopakovat (a to samozřejmě i bez toho, že by byly k dispozici příslušné soubory s modelem).
- Výsledky - výpis výsledků, jejich analýza, interpretace, zhodnocení.
- Závěr - jak se Vám podařilo definovaný problém vyřešit
- Reference
- Kód modelu (soubor xls, spm, nlogo, mdl, apod.)
Odevzdání
Práce se odevzdává prostřednictvím tohoto webu. S oddílu Simulace je založena podstránka pro příslušný semestr. Vy si založte vlastní stránku, která bude pojmenována stejně jako Vaše simulace a do stránky pro příslušný semestr na ni prosím vložte odkaz. Pro Vaše pohodlí a jednotnost vzhledu jednotlivých kapitol Vám doporučujeme při založení stránky okopírovat následující zdrojový kód a vložit je v editoru nové stránky. Není vytesán do kamene, ale zrhuba tyto náležitosti by se ve Vaší práci měly objevit. Samozřejmě se očekává, že budete text dále dle vlastního uvážení strukturovat na nižších úrovních:
Úvodní odstavec =Definice problému= =Metoda= =Model= =Výsledky= =Závěr= =Kód=
Ukázky ze starších simulací
Níže přikládáme dvě ukázky dříve odevzdaných simulací, které Vám mohou být inspirací, i když simulace odevzdávané přes tento web budou mít samozřejmě pevnější formu a strukturu.