Difference between revisions of "Xrytm00"
(→Výstupy práce) |
(→Vztah predátora a kořisti) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
− | == Vztah predátora a kořisti == | + | == Vztah predátora a kořisti z hlediska Alleeho efektu == |
− | Cílem | + | Základem modelu bude klasický predator-prey model. Oba druhy žijí v ekosystému o určité rozloze. Kořist se živí rostlinnou stravou, která se po konzumaci obnovuje. Dravci se živí kořistí. Rozptýlení dravců a kořisti je náhodné. Cílem tohoto modelu bude zkoumání vývoje populací (četností jedinců) s ohledem na vlivy, které působí negativně nebo pozitivně na jejich zachování, tj. například schopnost najít si partnera pro rozmnožování, skupinový lov nebo skupinová obrana. Budu tedy například zkoumat, zda a jakým způsobem působí schopnost skupinové obrany na dynamiku vývoje populace kořisti při malých nebo velkých četnostech jedinců této populace. Jakým způsobem se bude vyvíjet populace kořisti při nízkých četnostech, pokud uplatňuje skupinovou obranu? Bude mít nějaký vliv nízká schopnost najít si partnera dravce na vývoj populace dravců atd.? |
== Zadání == | == Zadání == |
Revision as of 12:47, 8 May 2015
Vztah predátora a kořisti z hlediska Alleeho efektu
Základem modelu bude klasický predator-prey model. Oba druhy žijí v ekosystému o určité rozloze. Kořist se živí rostlinnou stravou, která se po konzumaci obnovuje. Dravci se živí kořistí. Rozptýlení dravců a kořisti je náhodné. Cílem tohoto modelu bude zkoumání vývoje populací (četností jedinců) s ohledem na vlivy, které působí negativně nebo pozitivně na jejich zachování, tj. například schopnost najít si partnera pro rozmnožování, skupinový lov nebo skupinová obrana. Budu tedy například zkoumat, zda a jakým způsobem působí schopnost skupinové obrany na dynamiku vývoje populace kořisti při malých nebo velkých četnostech jedinců této populace. Jakým způsobem se bude vyvíjet populace kořisti při nízkých četnostech, pokud uplatňuje skupinovou obranu? Bude mít nějaký vliv nízká schopnost najít si partnera dravce na vývoj populace dravců atd.?
Zadání
Název simulace: Vztah predátora a kořisti
Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2014/2015)
Autor: Bc. Maxim Rytych
Typ modelu: Multiagentní
Modelovací nástroj: Netlogo
Parametry
- množství potravy pro kořist
- počet jedinců kořisti
- počet jedinců dravců
- rozloha ekosystému
- klimatické podmínky
- nemoci
Výstupy práce
Výstupem simulace bude nalezení zákonitostí ve vývoji populací predátorů a kořisti v přírodě.
- Oleg.Svatos 18:39, 2 May 2015 (CEST) Zdravím, to je zadání, se kterým by si ani behaviorání ekonomie nevěděla rady. Těžko z toho vytvořit nějaký obecně platný model - a právě simulace potřebuje nějaký takový obecně platný model, tak aby ji mělo cenu tvořit. Doporučuji zkusit jiné téma.
- Maxim.Rytych 14:00, 3 May 2015 (CEST) Dobrý den, děkuji za zpětnou vazbu. Chtěl jsem se zeptat, zda je nevyhovující pouze moje zadání nebo ta celá oblast. Jde o to, že nám bylo doporučováno vybírat oblast, se kterou jsme dobře obeznámeni a máme k ní nějaká reálná data - což by moje téma splňovalo. Také jsem si vzpomněl na řešený příklad z přednášky/cvičení, kdy jsme simulovali situaci, kdy bude muset vláda platit dluh. Také jsme tam pracovali s příjmy a výdaji a nakonec jsme zjišťovali pravděpodobnost nutnosti vzít si půjčku. Nebráním se nějaké takovéto specifikaci. V tomto případě bych například sledoval analogicky schopnost mikroekonomiky studenta vydržet bez nějaké vnější pomoci (úvěrů apod.), které by bylo také vyčísleno jako pravděpodobnost.
- Maxim.Rytych 17:32, 3 May 2015 (CEST) Nakonec jsem si raději vybral jinou oblast.
- Dobrý den. Tohle je klasický model predator-prey. Byl zpracován již nesčíslněkrát, dokonce se domnívám, že je i součástí modulů, které jsou přímo v Netlogu. Čili takto v obecné rovině opravdu ne. Existuje ale řada nejrůznějších modifikací, které by se zpracovat daly. Zkuste kdyžtak mrknout na nějakou literaturu, jistě tam v tomto směru najdete inspiraci. Tomáš 18:27, 6 May 2015 (CEST)
- Maxim.Rytych 20:11, 6 May 2015 (CEST) Dobrý den, rozumím. Šlo by to například zpracovat s důrazem na Alleeho Efekt http://en.wikipedia.org/wiki/Allee_effect? Případně mohl bych požádat o nějakou radu, jak to zajímavě zpracovat? Děkuji.
- To je určitě zajímavý problém, který by se dal zpracovat, ale chtělo by to, abyste si to rozmyslel a načrtnul konkrétně, jak to budete řešit. Jak bude simulace vypadat, jací budou agenti, jaké budou mít vlastnosti, jak budou reagovat, co budete měřit, apod. Tomáš 20:21, 6 May 2015 (CEST)