Difference between revisions of "Succes to the Successful/cs"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
(Příklad)
(Příklad)
Line 37: Line 37:
  
 
Poté co to udělala, tj. přidělila více prostředků Jane, muselo dojít automaticky k odečtení zdrojů z projektu Toma. Tento krok způsobil, že Jane dosáhla o trochu většího úspěchu než Tom a to způsobí další přidělování zdrojů pro Jane na úkor Toma.
 
Poté co to udělala, tj. přidělila více prostředků Jane, muselo dojít automaticky k odečtení zdrojů z projektu Toma. Tento krok způsobil, že Jane dosáhla o trochu většího úspěchu než Tom a to způsobí další přidělování zdrojů pro Jane na úkor Toma.
Je jasné, že bude Sarah podporovat projekty s lepšími výsledky. S postupem času Tomovi snižují prostředky a tím i jeho výsledky, a tak se propast mezi nimi prohlubuje. Pro Sarah je jednoznačným vítězem Jane.
+
Je jasné, že bude Sarah podporovat projekty s lepšími výsledky. Postupem času Tomovi snižují prostředky a tím se zhoršují i jeho výsledky. A tak se propast mezi Jane a Tomem prohlubuje. Pro Sarah je jednoznačným vítězem Jane.
  
 
Co si Sarah neuvědomuje je to, že ve skutečnosti vytváří vítěze a poraženého prostřednictvím svého alokačního schématu.
 
Co si Sarah neuvědomuje je to, že ve skutečnosti vytváří vítěze a poraženého prostřednictvím svého alokačního schématu.

Revision as of 20:42, 8 June 2018

WORK IN PROGRESS

Pokud neradi čtete, postačí vám následující video

Úvod

Systémové archetypy dle Senge (2006) jsou vzory ve strukturách umělých, přírodních a společenských systémech. [1] Tyto archetypy nám poskytují nástroj pro pochopení/zkoumání života společenských systémů, jako jsou korporace, vládní agentury, vojenské organizace či vzdělávací instituce. Jsou užitečné pro pochopení vzorců v rámci systémů.

Následující článek se bude zabývat jedním z nich, a to archetypem Úspěch úspěšným (dále jen STS - Success to the Successful).

Problém

Meadows (2008) popsal STS jako soutěž o zdroje. [2]

Ať už v podnikání, vzdělávání nebo dokonce v ekologii; ti, kteří úspěšně získají nejvíce zdrojů, mají tendenci dále a dále rozšiřovat svůj úspěch, někdy na úkor těch, kteří mají zdroje minimální.

Sts2.jpg [3]


V podnikání vedoucí pracovníci využívají znalosti, zkušenosti a organizační politiku k rozšíření svého úspěchu. Meadows uvedl příklad na hře monopoly, která se podobá obchodnímu světu. Hráči soutěží o koupi majetků a rozšiřují hotely, které s přibývajícími koly přinášejí stále větší a větší zisk/úspěch. Ve vzdělání závisí úspěšnost studentů na dostupnosti zdrojů jimiž jsou např. dostupnost kvalitních škol a učitelů, osobní motivace, finanční stav a podpora rodiny a okolí. V ekologi soutěží zvěř o potraviny a bezpečnost, a ti úspěšní přežívají dále. Všechna "odvětví" v životě soutěží o prostředky a ti, kteří jsou úspěšní, získají přístup k dalším zdrojům, které jim zajistí úspěch ještě větší. [4]

Příklad

Převzato [5]:

Zvažte situaci, kdy jsou dva projektoví manažeři, Jane a Tom, zodpovědní za řízení podobných projektů. Jejich manažerka, Sarah, má fixní množství zdrojů/prostředků, které přiděluje na své projekty. Zpočátku postupovali oba projekty podobně. V jednu chvíli se Sarah rozhodla přidělit více prostředků projektu Jane (z jakéhokoli důvodu).

Loop-zero.jpg

Poté co to udělala, tj. přidělila více prostředků Jane, muselo dojít automaticky k odečtení zdrojů z projektu Toma. Tento krok způsobil, že Jane dosáhla o trochu většího úspěchu než Tom a to způsobí další přidělování zdrojů pro Jane na úkor Toma. Je jasné, že bude Sarah podporovat projekty s lepšími výsledky. Postupem času Tomovi snižují prostředky a tím se zhoršují i jeho výsledky. A tak se propast mezi Jane a Tomem prohlubuje. Pro Sarah je jednoznačným vítězem Jane.

Co si Sarah neuvědomuje je to, že ve skutečnosti vytváří vítěze a poraženého prostřednictvím svého alokačního schématu. Tento systém je níže znázorněn jako jeden cyklus.

Loop-one.jpg

Zajímavosti

[6]

[7]

[3]

Závěr

Zdroje

  1. Senge, P. M. (2006). The fifth discipline: The art & practice of the learning organization (updated ed.). New York, NY: Doubleday.
  2. Meadows, D. (2008). Thinking in systems. White River Junction, VT: Chelsea Green Publishing.
  3. 3.0 3.1 Success-to-the-Successful-Archetype - www.insightmaker.com[online]. Dostupné z: odkaz
  4. Educational Attainment: Success to the Successful [online]. Dostupné z: odkaz
  5. Success to the Successful - system-thinking.org [online]. Dostupné z: odkaz
  6. Success-to-the-successful-to-avoid-competency-traps - thesystemsthinker.com [online]. Dostupné z: odkaz
  7. Tools in teaching STS - www.researchgate.net [online]. Dostupné z: odkaz


Mai (talk) 12:08, 31 May 2018 (CEST)